Faraon - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W trakcie walk Ramzes, w stroju prostego oficera, osobiście nadzorował swe pułki, sprawdzał czy żołnierze mają broń, ubranie i jedzenie. W trakcie marszu napotkano jednak na przeszkodę. Eunan, który na prośbę Ramzesa jechał na czele oddziału, doniósł, że na szosie spostrzeżono dwa skarabeusze, co uniemożliwia dalszy pochód. Żuki to święte zwierzęta, i żaden Egipcjanin bez rozkazu nie przejdzie drogą, na której wystąpiły wspomniane wizerunki słońca. Ramzes przeciwstawiał się zmianie trasy z tak błahego powodu, poprosił by dalszą drogą dowodził generał Patrokles. Ten grecki dowódca nie wierzył bowiem w tego typu wróżby.

Skarabeusze nie były jedyną napotkaną przeszkodą. Okazało się, że w wąwozie znajduje się kanał. Kopał go chłop-niewolnik przez dziesięć lat swego życia. Jego pan obiecał mu, że jeśli przeprowadzi kanałem wodę to wówczas uczyni go parobkiem, ofiaruje piątą część zbiorów i wolność. Chłop błagał najpierw Eunana, a następnie Herhora o to, by nie zakopywano kanału, bo jest to praca całego jego życia. Pobito go jednak dotkliwie, a kanał zasypano.

Kiedy Ramzes prowadził rozmowę z Tutmozisem o ograniczeniu władzy kapłanów, napotkali oni żyzną dolinę, a w niej żydówkę Sarę. Dziewczyna od razu spodobała się Ramzesowi, który zaczął z nią rozmawiać. Urzekła go ona swoja szczerością. Oznajmiła, że są oni na ziemi wielkiego pana Sezofrisa i powinni ją jak najszybciej opuścić, ponieważ są jedynie żołnierzami, a tym wstęp na ten teren jest zabroniony. W trakcie rozmowy Ramzes zdradził, że jest synem faraona, zdjął łańcuch ze swej szyi i narzucił go na Sarę i powiadomił, że zamierza odkupić ją od ojca. Nie mógł się opanować by na nią nie patrzeć, ale z jego obozu dobiegał alarm.

Herhor powiadomił Ramzesa, że zostali odcięci przez trzy pułki Nitagera. Młodzieniec wpadł w szał. Wydobył miecz i wraz z odziałem Greków ruszył do szturmu. Pułki armii wschodniej ustąpiły. Manewry uznano za zakończone. Nitagor przyznał, że erparte zwyciężył, gdyż „pokazał lwie pazury, jak przystało na dziecię faraonów”. Kiedy zwycięzca wracał do Memfis, na drzewie dostrzegł wiszące ciało chłopa. Okazało się, że to niewolnik, który wcześniej prosił żołnierzy o nie zakopywanie kanału. Ramzes kazał sobie opowiedzieć historię wisielca, zrobiła na nim tak duże wrażenie, że przez długo czas jechał w milczeniu.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 


  Dowiedz się więcej
1  Egipt – realizacja podstawowych autorytetów Prusa
2  Czas i miejsce akcji
3  Bolesław Prus - biografiaKomentarze
artykuł / utwór: Faraon - streszczenie


 • Ja to na konkurs czytam ;P mam ok. 700 str tej książki a na 90 uznałam, że nie przeczytam tego. Obejrzałam film, przeczytałam streszczenie. Jutrokonkurs. Zobaczymy :D
  Karolajna ()

 • Jak dla mnie to wspaniała książka, obawiałam się że nie dam rady jej przeczytać lub szybko zasnę ale tak się nie stało. Co prawda ukazana została bardzo duża ilość postaci i zdarzeń które nie musiały być konieczne ale to nadaje specyficzny charakter utworowi. Streszczenie bardzo dobre!!!
  Emila 15 (emila.s1996 {at} interia.pl)

 • Byłam zmuszona przeczytać to streszczenie, gdyż nie wyrobiłam się z książką (utknęłam w połowie), ale zamierzam przeczytać ją do końca. Do tego trzeba mieć chęci. W każdej książce odnajdzie się chociaż jeden ciekawy wątek ;) "Faraon" wcale nie jest taki zły, jak wpajała mi to nauczycielka. Trzeba się po prostu przemóc! Będę wdzięczna, jeśli dzięki temu streszczeniu i mojemu czytaniu zdobędę przynajmniej połowę punktów na sprawdzeniu wiadomości z lektury. Chociaż pewnie bardziej ucieszyłoby mnie przełożenie kartkówki :D
  Basia ()

 • zaczęłam czytać książkę i doszłam do 8-go rozdziału. później niestety usnęłam ;p trochę za późno zaczęłam czytać, bo książka ogólnie nie taka zła. jutro mam kartkówkę z treści i mam nadzieję, że streszczenia wystarczą...
  watsss ()

 • Prus charakteryzuje się zawiłym wątkiem. Przeczytałem kilka jego lektur i każda jest taka jakby pourywana. Masz rację - tutaj szczególnie widać, że facet chyba nie miał pomysłu na zakończenie. A może ten brak pomysłu był właśnie jego koncepcją?
  UglyBoy ()

 • Ta książka jest lepsza od Syzyfowych prac, ale póki co, gorszej od tych dwóch, jeszcze nie czytałem. W tym roku będę jednak musiał sięgnąć po Balladynę, Pana Tadeusza i Chłopów, więc pewnie trochę awansuje... :-)
  Prus ()

 • Bardzo dobre streszczenie. Moja nauczycielka zadaje pytania dokładnie z niego. Myślę, że tu jest wszystko co najważniejsze, ale polecam książkę. Właściwie można powiedzieć, że jest zwykłą książką przygodową, lecz jakby nie była lekturą, to czytałoby się ją lepiej ;) pozdrawiam
  Lilian ()

 • przeczytałam książkę jest straszna!! ni z gruszki ni z pietruszki wyskakują nowe zupełnie nie potrzebne postacie które więcej nie występują, poztym żadnej spujności postaci, ja rozumiem ze jedna może być bardziej skomplikowana ale wszystkie?? musze przeczytać streszczenie i poukładać sobie to co przeczytałam... ale stronka super=)
  Ktoś ()

 • Przeczytałam i książke i kila streszczeń i muszę powiedziec ze gdyby na moim egzaminie gimn. padło pytanie związane z tą lekturą poradziłabym sobie bezproblemowo:) i jeszcze klasie pomogłą :P hehe :D
  Martuś (marta3131 {at} buziaczek.pl)

Tagi: