Faraon - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Młody Książę pożyczył u Hirama sto talentów. Fenicjanin oskarżył kapłanów egipskich, że w tajemnicy przed Ramzesem prowadzą rozmowy z kapłanami chaldejskimi by utrzymać pokój między Egiptem a Syrią. Pentuer i Mefres na wszelkie sposoby także przekonywali księcia, że wojna z tym krajem jest błędem.

Sara urodziła Ramzesowi syna. Książę nie był jednak już zainteresowany dawną kochanką, gdyż jej miejsce zajęła kapłanka Kama. Sara prosiła Ramzesa, by ten był ostrożny i wystrzegał się Fenicjanki (tak wróżyła jej stara opiekunka), władca nie wziął jednak tego do serca; był przekonany, że jej majaczenie jest efektem gorączki.

Kama została podarowana Ramzesowi. Hiram ofiarował księciu w złotej puszcze pergamin opatrzony mnóstwem podpisów najznakomitszych Fenicjan. Zgodnie z wyrokiem duchownego Astoreth, Kama została uwolniona ze ślubów, zdjęto z niej również klątwę niebios, musiała się jedynie wyrzec kapłańskiego imienia. Kama oznajmiła Ramzesowi, że jego syn jest Żydem i nosi imię Izaak. Rozgniewany Ramzes pobiegł do Sary, gdzie przekonał się, że słowa Kamy nie są kłamstwem. Powodowany gniewem uczynił z Sary niewolnicę, która miała służyć Kamie. Ta jednak bardzo źle ją traktowała, dlatego Ramzes cofnął wcześniejsze postanowienie.

TomII
Do Ramzesa przybył Mefres i Mentezufius, zawiadomili go, że został mianowany naczelnym wodzem i najwyższą władzą w prowincji. Książę od razu zwołał naradę wojenną, na której zarzucił kapłanom, że wchodzą w układy z Chaldejczykiem Beroesem.

„Rada kaplańska nie dlatego rozpędza dwadzieścia tysięcy wojska i otwiera bramy Egiptu bandom, ażeby napełnić skarb faraona… Tylko dlatego, ażeby przypodobać się królowi Assarowi. A ponieważ jego świątobliwość nie zgodził się na oddanie Asyryjczykom Fenicji, więc wy chcecie osłabić państwo w inny sposób: przez rozpuszczenie najemników i wywołanie wojny na naszej zachodniej granicy…”

Podczas tej rozmowy popełnił dwa poważne błędy: zakpił z Mefresa, przywołując historie o kapłanie, który chciał za króla Cheopsa latać, oraz zdradził, że zna plany kapłanów. W ten sposób zyskał sobie śmiertelnych wrogów.

Kama namówiła zakochanego w niej Lykona (sobowtóra Ramzesa) by ten zabił Izaaka. Po północy zakradł się do sypialni Sary i uderzył niemowlęciem o ścianę. Pierworodny Ramzesa zginął, podejrzenie padło rzecz jasna na Ramzesa, jego sobowtór wraz z Kamą (która ma oznaki trądu) uciekł. Naczelnik policji rozpoczął śledztwo, Sara wzięła winę na siebie. Naczelnik domyślił się jednak prawdy i zarządził pogoń za Lykonem.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 


  Dowiedz się więcej
1  Ideowe i artystyczne przyczyny napisania powieści historycznej
2  Kryzys państwa egipskiego
3  Artyzm Prusa - romantyczny nastrój grozy i tajemniczościKomentarze
artykuł / utwór: Faraon - streszczenie


 • Ja to na konkurs czytam ;P mam ok. 700 str tej książki a na 90 uznałam, że nie przeczytam tego. Obejrzałam film, przeczytałam streszczenie. Jutrokonkurs. Zobaczymy :D
  Karolajna ()

 • Jak dla mnie to wspaniała książka, obawiałam się że nie dam rady jej przeczytać lub szybko zasnę ale tak się nie stało. Co prawda ukazana została bardzo duża ilość postaci i zdarzeń które nie musiały być konieczne ale to nadaje specyficzny charakter utworowi. Streszczenie bardzo dobre!!!
  Emila 15 (emila.s1996 {at} interia.pl)

 • Byłam zmuszona przeczytać to streszczenie, gdyż nie wyrobiłam się z książką (utknęłam w połowie), ale zamierzam przeczytać ją do końca. Do tego trzeba mieć chęci. W każdej książce odnajdzie się chociaż jeden ciekawy wątek ;) "Faraon" wcale nie jest taki zły, jak wpajała mi to nauczycielka. Trzeba się po prostu przemóc! Będę wdzięczna, jeśli dzięki temu streszczeniu i mojemu czytaniu zdobędę przynajmniej połowę punktów na sprawdzeniu wiadomości z lektury. Chociaż pewnie bardziej ucieszyłoby mnie przełożenie kartkówki :D
  Basia ()

 • zaczęłam czytać książkę i doszłam do 8-go rozdziału. później niestety usnęłam ;p trochę za późno zaczęłam czytać, bo książka ogólnie nie taka zła. jutro mam kartkówkę z treści i mam nadzieję, że streszczenia wystarczą...
  watsss ()

 • Prus charakteryzuje się zawiłym wątkiem. Przeczytałem kilka jego lektur i każda jest taka jakby pourywana. Masz rację - tutaj szczególnie widać, że facet chyba nie miał pomysłu na zakończenie. A może ten brak pomysłu był właśnie jego koncepcją?
  UglyBoy ()

 • Ta książka jest lepsza od Syzyfowych prac, ale póki co, gorszej od tych dwóch, jeszcze nie czytałem. W tym roku będę jednak musiał sięgnąć po Balladynę, Pana Tadeusza i Chłopów, więc pewnie trochę awansuje... :-)
  Prus ()

 • Bardzo dobre streszczenie. Moja nauczycielka zadaje pytania dokładnie z niego. Myślę, że tu jest wszystko co najważniejsze, ale polecam książkę. Właściwie można powiedzieć, że jest zwykłą książką przygodową, lecz jakby nie była lekturą, to czytałoby się ją lepiej ;) pozdrawiam
  Lilian ()

 • przeczytałam książkę jest straszna!! ni z gruszki ni z pietruszki wyskakują nowe zupełnie nie potrzebne postacie które więcej nie występują, poztym żadnej spujności postaci, ja rozumiem ze jedna może być bardziej skomplikowana ale wszystkie?? musze przeczytać streszczenie i poukładać sobie to co przeczytałam... ale stronka super=)
  Ktoś ()

 • Przeczytałam i książke i kila streszczeń i muszę powiedziec ze gdyby na moim egzaminie gimn. padło pytanie związane z tą lekturą poradziłabym sobie bezproblemowo:) i jeszcze klasie pomogłą :P hehe :D
  Martuś (marta3131 {at} buziaczek.pl)

Tagi: