Faraon - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Najpierw zostaje złapana Kama, która wyznała prawdę, a ponieważ była zarażona trądem zostaje wysłana do obozu trędowatych. Kara nie dotyka jednak prawdziwego mordercy, odbiera go z policji Mefres, który widzi w nim narzędzie przyszłej zemsty na Ramzesie. Wiadomość, że mordercą syna Sary nie był Ramzes jest dla niej potworna, umiera ona z rozpaczy, że nie obroniła Izaaka.

Ramzes prowadzi walkę z Libijczykami. Plan był prosty. Chciał on odciąć Libijczyków od ich ojczyzny i zepchnąć ku południowi, w pustynię, gdzie gorąco i głód miały „wytępić” wroga. Swym doradcą uczynił Pentuera, kapłana, który wcześniej obronił przez napadem Sarę, a teraz przysiągł wierność następcy tronu. Mefres morduje wszystkich jeńców służących w wojsku faraona, wie, że poprzez ten czyn wywoła nienawiść Libijczyków wobec faraona.

Ramzes otrzymuje wiadomość o chorobie ojca, kiedy jednak dociera do Memfis ten już nie żyje.

„Tak tedy w miesiącu Zator, po trzydziestu czterech latach panowania, umarł faraon Mer-amen-Ramzes XII, władca dwu światów, pan wieczności, rozdawca życia i wszelkiej uciechy”.

Przez siedemdziesiąt dni, w ciągu których zwłoki zmarłego mokły w wodzie nasyconej sodą, Egipt obchodził żałobę. Zamknięto świątynie, nie odprawiano procesji, tancerki zamieniły się w płaczki. Obowiązywał zakaz picia wina i jedzenia mięsa. Po tych dniach zabalsamowano ciało Ramzesa XII, dzięki sztuce balsamistów zmarły odzyskiwał życie i jako „Ozyrys” stawał się równy bogom. Żałoba się skończyła, teraz można było świętować nadejście nowego faraona – Ramzesa XIII. W pałacu królewskim zaszły ogromne zmiany. Najdotkliwsza dotyczyła świętych mężów. Nowy faraon uważał, że powinni żyć oni w ubóstwie, powołując się na przykład arcykapłana Sema, który niegdyś żył jak pokutnik. Podobnie i Herhor nie by zadowolony z biegu zdarzeń. Był dalej ministrem wojny, ale wszelkie decyzje podejmował sam Ramzes, nie konsultując się nawet z kapłanem.

Kapłani straszą Ramzesa „duchem” ojca, który upomina go, żeby nie zaczynał z nimi walki. Faraon mobilizuje siły – powiększa armię. Po raz kolejny wzywa do siebie Hiriama i prosi o pożyczkę. Tym razem jest to jednak ogromna suma – trzydzieści tysięcy talentów. Fenicjanin nie żąda zastawu, prosi jedynie o pozwolenie na przekopanie kanału, który połączyłby Morze Śródziemne z Czerwonym. Przyprowadza on także kapłana egipskiego Sementu, który ma zaprowadzić faraona do Labiryntu.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 


  Dowiedz się więcej
1  Recenzja filmu „Faraon”
2  Faraon jako romans wychowawczy
3  Walka kapłanów z faraonem – środowisko kapłanówKomentarze
artykuł / utwór: Faraon - streszczenie


 • Ja to na konkurs czytam ;P mam ok. 700 str tej książki a na 90 uznałam, że nie przeczytam tego. Obejrzałam film, przeczytałam streszczenie. Jutrokonkurs. Zobaczymy :D
  Karolajna ()

 • Jak dla mnie to wspaniała książka, obawiałam się że nie dam rady jej przeczytać lub szybko zasnę ale tak się nie stało. Co prawda ukazana została bardzo duża ilość postaci i zdarzeń które nie musiały być konieczne ale to nadaje specyficzny charakter utworowi. Streszczenie bardzo dobre!!!
  Emila 15 (emila.s1996 {at} interia.pl)

 • Byłam zmuszona przeczytać to streszczenie, gdyż nie wyrobiłam się z książką (utknęłam w połowie), ale zamierzam przeczytać ją do końca. Do tego trzeba mieć chęci. W każdej książce odnajdzie się chociaż jeden ciekawy wątek ;) "Faraon" wcale nie jest taki zły, jak wpajała mi to nauczycielka. Trzeba się po prostu przemóc! Będę wdzięczna, jeśli dzięki temu streszczeniu i mojemu czytaniu zdobędę przynajmniej połowę punktów na sprawdzeniu wiadomości z lektury. Chociaż pewnie bardziej ucieszyłoby mnie przełożenie kartkówki :D
  Basia ()

 • zaczęłam czytać książkę i doszłam do 8-go rozdziału. później niestety usnęłam ;p trochę za późno zaczęłam czytać, bo książka ogólnie nie taka zła. jutro mam kartkówkę z treści i mam nadzieję, że streszczenia wystarczą...
  watsss ()

 • Prus charakteryzuje się zawiłym wątkiem. Przeczytałem kilka jego lektur i każda jest taka jakby pourywana. Masz rację - tutaj szczególnie widać, że facet chyba nie miał pomysłu na zakończenie. A może ten brak pomysłu był właśnie jego koncepcją?
  UglyBoy ()

 • Ta książka jest lepsza od Syzyfowych prac, ale póki co, gorszej od tych dwóch, jeszcze nie czytałem. W tym roku będę jednak musiał sięgnąć po Balladynę, Pana Tadeusza i Chłopów, więc pewnie trochę awansuje... :-)
  Prus ()

 • Bardzo dobre streszczenie. Moja nauczycielka zadaje pytania dokładnie z niego. Myślę, że tu jest wszystko co najważniejsze, ale polecam książkę. Właściwie można powiedzieć, że jest zwykłą książką przygodową, lecz jakby nie była lekturą, to czytałoby się ją lepiej ;) pozdrawiam
  Lilian ()

 • przeczytałam książkę jest straszna!! ni z gruszki ni z pietruszki wyskakują nowe zupełnie nie potrzebne postacie które więcej nie występują, poztym żadnej spujności postaci, ja rozumiem ze jedna może być bardziej skomplikowana ale wszystkie?? musze przeczytać streszczenie i poukładać sobie to co przeczytałam... ale stronka super=)
  Ktoś ()

 • Przeczytałam i książke i kila streszczeń i muszę powiedziec ze gdyby na moim egzaminie gimn. padło pytanie związane z tą lekturą poradziłabym sobie bezproblemowo:) i jeszcze klasie pomogłą :P hehe :D
  Martuś (marta3131 {at} buziaczek.pl)

Tagi: