Faraon - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Faraon znalazł sprzymierzeńca także w osobie arcykapłana Seta, który podobnie jak on nienawidził kasty kapłańskiej. Uważał, że oszukują oni lud i kontrolują cały Egipt. Set podsunął pomysł, że rozwiązaniem finansowych problemów faraona mogłoby być wykorzystanie skarbu nagromadzonego w Labiryncie.

Pogrzeb Ramzesa XIII był niezwykle wytworny, sponsorowali go kapłani, którzy chcieli okazać swój szacunek do władcy, który im całkowicie podlegał. Po pogrzebie kapłani zażądali od nowego faraona zwrotu długu zaciągniętego przez jego ojca. Jedyne rozwiązanie, jakie widział Ramzes XIII to zwołanie zgromadzenia wszystkich stanów: kapłańskiego, szlacheckiego, chłopskiego i rzemieślniczego. Chciał by oświadczyli oni, że Egipt jest w potrzebie, wówczas zyskałby dostęp do skarbów ukrytych w Labiryncie.

Delegatów miał wybrać Pentuer. Był on kapłanem, nie chciał upadku swego stanu ani zerwania z nimi stosunków. Poszedł do Herhora, by zapewnić go, że mimo działania po stronie Ramzesa nadal przynależy do kasty kapłańskiej. Pentuer wywodził się z chłopstwa, dlatego też niedola ludu egipskiego była dla niego sprawą pierwszorzędną. Zdecydował się współdziałać z faraonem, ponieważ Ramzes przejawiał głęboką wrażliwość na niedolę ludu. Chciał wprowadzić wolny dzień i ukrócić cierpienia poddanych, do tego zaś potrzebne były odpowiednie środki finansowe. Herhor chciał przekonać Pentuera, że stoi po złej stronie sporu, widząc jednak, że to bezskuteczne, poprosił jedynie, by ten nie zdradzał kapłańskich tajemnic Ramzesowi. Kiedy Pentuer zbierał delegatów, władca zaangażował się w przygotowania do ślubu swego ulubieńca Tutmozisa. Zakochał się on w pięknej Hebron, córce monarchy Teb. Podczas zaślubin Hebron zdradziła Ramzesowi, że wiąże się z jego przyjacielem by być bliżej władcy.

Pod koniec weselnej uczty zwołano tajne spotkanie kapłanów. Jego celem było zaplanowanie działania przeciw ich największemu wrogowi, a mianowicie faraonowi. Herhor i Mefres przejęli kompetencję Rady Najwyższej.

Kapłani zaczęli walkę z Ramzesem. Wykorzystali do tego Lykona, sobowtóra Ramzesa. Biegał on nago po królewskich ogrodach. Jako pierwsza ujrzała go w tym stanie jego matka. Przerażona wezwała do siebie Tutmozisa i opowiedziała o zajściu. Przyjaciel faraona próbował przekonać ją, że to na pewno sztuczka kapłanów, którzy wykorzystują Lykona, aby podkopać reputacje władcy. Kolejnej nocy podobne wieści przekazał mu Eunana, on także widział faraona biegającego nago po ogrodzie. Tutmozis ze względu na dowody wskazujące jednoznacznie na symptomy obłąkania faraona sam zaczynał wierzyć, że to prawda. Wieści szybko się rozniosły, lud był przekonany, że faraon zapada w chorobę podobnie jak jego bracia.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 


  Dowiedz się więcej
1  Faraon jako romans wychowawczy
2  Ideowe i artystyczne przyczyny napisania powieści historycznej
3  Walka kapłanów z faraonem – środowisko kapłanówKomentarze
artykuł / utwór: Faraon - streszczenie


 • Ja to na konkurs czytam ;P mam ok. 700 str tej książki a na 90 uznałam, że nie przeczytam tego. Obejrzałam film, przeczytałam streszczenie. Jutrokonkurs. Zobaczymy :D
  Karolajna ()

 • Jak dla mnie to wspaniała książka, obawiałam się że nie dam rady jej przeczytać lub szybko zasnę ale tak się nie stało. Co prawda ukazana została bardzo duża ilość postaci i zdarzeń które nie musiały być konieczne ale to nadaje specyficzny charakter utworowi. Streszczenie bardzo dobre!!!
  Emila 15 (emila.s1996 {at} interia.pl)

 • Byłam zmuszona przeczytać to streszczenie, gdyż nie wyrobiłam się z książką (utknęłam w połowie), ale zamierzam przeczytać ją do końca. Do tego trzeba mieć chęci. W każdej książce odnajdzie się chociaż jeden ciekawy wątek ;) "Faraon" wcale nie jest taki zły, jak wpajała mi to nauczycielka. Trzeba się po prostu przemóc! Będę wdzięczna, jeśli dzięki temu streszczeniu i mojemu czytaniu zdobędę przynajmniej połowę punktów na sprawdzeniu wiadomości z lektury. Chociaż pewnie bardziej ucieszyłoby mnie przełożenie kartkówki :D
  Basia ()

 • zaczęłam czytać książkę i doszłam do 8-go rozdziału. później niestety usnęłam ;p trochę za późno zaczęłam czytać, bo książka ogólnie nie taka zła. jutro mam kartkówkę z treści i mam nadzieję, że streszczenia wystarczą...
  watsss ()

 • Prus charakteryzuje się zawiłym wątkiem. Przeczytałem kilka jego lektur i każda jest taka jakby pourywana. Masz rację - tutaj szczególnie widać, że facet chyba nie miał pomysłu na zakończenie. A może ten brak pomysłu był właśnie jego koncepcją?
  UglyBoy ()

 • Ta książka jest lepsza od Syzyfowych prac, ale póki co, gorszej od tych dwóch, jeszcze nie czytałem. W tym roku będę jednak musiał sięgnąć po Balladynę, Pana Tadeusza i Chłopów, więc pewnie trochę awansuje... :-)
  Prus ()

 • Bardzo dobre streszczenie. Moja nauczycielka zadaje pytania dokładnie z niego. Myślę, że tu jest wszystko co najważniejsze, ale polecam książkę. Właściwie można powiedzieć, że jest zwykłą książką przygodową, lecz jakby nie była lekturą, to czytałoby się ją lepiej ;) pozdrawiam
  Lilian ()

 • przeczytałam książkę jest straszna!! ni z gruszki ni z pietruszki wyskakują nowe zupełnie nie potrzebne postacie które więcej nie występują, poztym żadnej spujności postaci, ja rozumiem ze jedna może być bardziej skomplikowana ale wszystkie?? musze przeczytać streszczenie i poukładać sobie to co przeczytałam... ale stronka super=)
  Ktoś ()

 • Przeczytałam i książke i kila streszczeń i muszę powiedziec ze gdyby na moim egzaminie gimn. padło pytanie związane z tą lekturą poradziłabym sobie bezproblemowo:) i jeszcze klasie pomogłą :P hehe :D
  Martuś (marta3131 {at} buziaczek.pl)

Tagi: