Faraon - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ludność egipska jest coraz mniej entuzjastycznie nastawiona wobec Ramzesa. Nadszedł dzień zgromadzenia reprezentantów wszystkich stanów. Na radzie delegatów z dziewięćdziesięciu jeden głosów otrzymał osiemdziesiąt trzy głosy (głosy za faraonem reprezentowały czarne kamyki, a przeciw niemu białe) za tym, aby wykorzystać skarb ukryty w Labiryncie. Głosowanie nie było jednogłośne, dlatego plan upadł. Faraon postanowił że 23 Paifi zostaną zajęte świątynie i Labirynt, wtedy też miały być przedstawione dowody zdrady kapłanów, Hiram przejął bowiem listy pisane przez Herhora do Asyryjczyków.

Ramzes sprowokowany przez Herhora przenosi atak na świątynię na dzień 20 Paofi. Pentuer zawiadomił władcę o przewidywanym zaćmieniu słońca, ale Ramzes to zbagatelizował. Kiedy lud atakował świątynie, Herhor zawoła: „Odwracam oblicze moje od przeklętego ludu i niech na ziemię spadnie ciemność!...” Wraz z jego słowami słońce straciło blask, aż zupełnie zgasło. Przerażeni ludzie upadli na kolana i błagali o zmiłowanie. Herhor oświadczył, że ostatni raz uratuje swój lud i słońce znów zajaśniało. Potęga faraona z ta chwila załamała się.

Faraon uzyskawszy dowód zdrady kapłanów wysłał Tutmozisa do Herhora i Mefresa. Tutmozis oskarża Herhora o zdradę państwa, każe mu iść ze sobą do faraona. Kiedy nie chce, dobywa miecza, lecz w tym momencie zabija go Eunana stojący za swym wodzem. Mefres udał się do Lykona; podaje mu sztylet i każe iść do pałacowego ogrodu, by zabił tego, który uwiódł mu Kamę. Mefres został otoczony przez strażników labiryntu, zabili go, gdyż trzy dni wcześniej wszedł do niego, a nie należał do wtajemniczonych. Następnie wraz z naczelnikiem policji strażnicy zaczęli śledzić Lykona, która zmierzał uśpiony do książęcych ogrodów. O zachodzie słońca wszedł do komnaty pokojowiec faraona i oświadczył, że Hebron zachorowała i prosi go o wizytę. Kiedy wracał do swego pałacu został ugodzony sztyletem przez Lykona. Myślał, że to tylko draśnięcie, chciał iść do Memfis, ale umarł na rękach oficerów.

Władze po Ramzesie przejął San-amen-Herhor. Jego władza była bardzo pomyślna dla Egiptu. Wprowadził większość reform, których chciał dla swego ludu Ramzes. Po kilkudziesięciu dniach jego panowania wszyscy zapomnieli o poprzednim władcy. 25 Tobi zwołano naradę na której Herhor oświadczył, że Niktoris została jego małżonką, a ponieważ zrzekła się tronu, teraz on jest nowym władcą Egiptu.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 


  Dowiedz się więcej
1  Kryzys państwa egipskiego
2  Faraon jako romans wychowawczy
3  Studia Prusa nad EgiptemKomentarze
artykuł / utwór: Faraon - streszczenie


 • Ja to na konkurs czytam ;P mam ok. 700 str tej książki a na 90 uznałam, że nie przeczytam tego. Obejrzałam film, przeczytałam streszczenie. Jutrokonkurs. Zobaczymy :D
  Karolajna ()

 • Jak dla mnie to wspaniała książka, obawiałam się że nie dam rady jej przeczytać lub szybko zasnę ale tak się nie stało. Co prawda ukazana została bardzo duża ilość postaci i zdarzeń które nie musiały być konieczne ale to nadaje specyficzny charakter utworowi. Streszczenie bardzo dobre!!!
  Emila 15 (emila.s1996 {at} interia.pl)

 • Byłam zmuszona przeczytać to streszczenie, gdyż nie wyrobiłam się z książką (utknęłam w połowie), ale zamierzam przeczytać ją do końca. Do tego trzeba mieć chęci. W każdej książce odnajdzie się chociaż jeden ciekawy wątek ;) "Faraon" wcale nie jest taki zły, jak wpajała mi to nauczycielka. Trzeba się po prostu przemóc! Będę wdzięczna, jeśli dzięki temu streszczeniu i mojemu czytaniu zdobędę przynajmniej połowę punktów na sprawdzeniu wiadomości z lektury. Chociaż pewnie bardziej ucieszyłoby mnie przełożenie kartkówki :D
  Basia ()

 • zaczęłam czytać książkę i doszłam do 8-go rozdziału. później niestety usnęłam ;p trochę za późno zaczęłam czytać, bo książka ogólnie nie taka zła. jutro mam kartkówkę z treści i mam nadzieję, że streszczenia wystarczą...
  watsss ()

 • Prus charakteryzuje się zawiłym wątkiem. Przeczytałem kilka jego lektur i każda jest taka jakby pourywana. Masz rację - tutaj szczególnie widać, że facet chyba nie miał pomysłu na zakończenie. A może ten brak pomysłu był właśnie jego koncepcją?
  UglyBoy ()

 • Ta książka jest lepsza od Syzyfowych prac, ale póki co, gorszej od tych dwóch, jeszcze nie czytałem. W tym roku będę jednak musiał sięgnąć po Balladynę, Pana Tadeusza i Chłopów, więc pewnie trochę awansuje... :-)
  Prus ()

 • Bardzo dobre streszczenie. Moja nauczycielka zadaje pytania dokładnie z niego. Myślę, że tu jest wszystko co najważniejsze, ale polecam książkę. Właściwie można powiedzieć, że jest zwykłą książką przygodową, lecz jakby nie była lekturą, to czytałoby się ją lepiej ;) pozdrawiam
  Lilian ()

 • przeczytałam książkę jest straszna!! ni z gruszki ni z pietruszki wyskakują nowe zupełnie nie potrzebne postacie które więcej nie występują, poztym żadnej spujności postaci, ja rozumiem ze jedna może być bardziej skomplikowana ale wszystkie?? musze przeczytać streszczenie i poukładać sobie to co przeczytałam... ale stronka super=)
  Ktoś ()

 • Przeczytałam i książke i kila streszczeń i muszę powiedziec ze gdyby na moim egzaminie gimn. padło pytanie związane z tą lekturą poradziłabym sobie bezproblemowo:) i jeszcze klasie pomogłą :P hehe :D
  Martuś (marta3131 {at} buziaczek.pl)

Tagi: