Ramzes XIII – charakterystyka
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Istotą opowieści jest walka szlachetnej jednostki z potężnym organizmem stworzonym i rządzonym przez jedną klasę społeczna – kapłanów, którzy opanowali państwo wraz z tym, co go konstytuuje, czyli ludźmi, bogactwem, przyrodą oraz religią i nauką.

Ramzes – „Czwarty syn Ramzesa XII, urodzony z królowej Niktoris, córki arcykapłana Amenhotepa, był silny jak wół Apis, odważny jak lew i mądry jak kapłani.”

Jak pisze Szwykowski, jest naturą niepodległą, przeświadczoną o boskości faraonów, którym sam Ozyrys, sam Amon nadał władzę i stworzył ich do rządzenia tak, jak wszystkich innych do spełniania rozkazów. Charakteryzuje go silnie rozwinięta wola oraz uczuciowość. Dzięki tej ostatniej jawi się on jako szlachetna istota stająca w obronie ciemiężonego ludu, ale uczuciowość sprawia, że bardzo gwałtownie reaguje na różne niespodziewane impulsy z zewnątrz. Ramzes nie ma jednak na równi z wolą i uczuciami rozwiniętej zdolności percepcji. Wykazuje chęć poznania rzeczywistości, która go otacza, chce wiedzieć wszystko o funkcjonowaniu państwa, ale nie jest w stanie nad tym zapanować. Kapłani to warstwa, która powinna mu w tym pomóc, najpierw poprzez odpowiednie wychowanie, a następnie poprzez bezpośrednią pomoc w rządach. Kapłani nie wypełniają swojego obowiązku, przede wszystkim dlatego, że faraon jest ich naturalnym wrogiem, przeszkodą do pełni władzy. Popełniają błąd już w wychowaniu młodego władcy, gdyż od początku chcą go wychować na marionetkę wykonująca jedynie ich rozkazy. Ramzes odkrywa ich zamiary i zaczyna się buntować. Kapłani walczą z nim różnymi metodami, ale jedyne, co zyskują, to wzbudzenie w duszy Ramzesa niechęci do całej kasty kapłańskiej. Mimo swoistego egotyzmu Ramzes miał na względzie dobro państwa, dążył do poprawy sytuacji uciskanego ludu, chociaż trzeba nadmienić, że był to przede wszystkim wyraz jego doskonałości jako faraona, syna boskiego.

• Ramzes – obrońca ludu
Podczas manewrów wojskowych oraz podróży po Egipcie Ramzes miał okazję obserwować ówczesną sytuacje jego poddanych. Żyli oni najczęściej w nędzy, byli często katowani przez poborców podatkowych, pracowali ponad ludzkie możliwości. Faraon chociaż de facto wyprzedał ich za zaciągnięte długi, to jednak był bardzo wrażliwy na widok ich cierpienia. Był przekonany, że wina leży głównie po stronie bogatych kapłanów, którzy trzymają swe skarby w ukryciu. Sądził, ze jeśli ich majątki przeszłyby w posiadanie faraona to uciskanie chłopów znalazłoby swój kres. Chciał zaprowadzić reformy, które zmieniłyby ciężką sytuację jego poddanych:

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Artyzm Prusa - romantyczny nastrój grozy i tajemniczości
2  Walka kapłanów z faraonem – środowisko kapłanów
3  Faraon a prawda historycznaKomentarze
artykuł / utwór: Ramzes XIII – charakterystyka


 • Myślę, że ta stronka jest bardzo przydatna, bo ja też właśnie przerabiam faraona i też nie przeczytałam książki ;).... jutro piszemy charakterystyke z Ramzesa XIII i bedzie spoko...;p
  OluSka (olkaS_0066 {at} poczta.onet.pl)

 • Powiem, a w sumie napiszę, jest to świetna stron. Właśnie pisze maturę i mój motyw jest we wszystkich wybranych przeze mnie lekturach opisany w streszczeniach na tej stronie
  Nefalius (nefalius-roland)

 • Strona jest naprawde bardzo użyteczna, zwłaszcza,że teraz omawiamy Faraona, a ja ksiązki nie przeczytałam ^^ Jak dla mnie to jedna z najlepszych stron, jeżeli chodzi o lektury xD
  Lili ()

 • Polac temu komuś kto tą strone zrobił. Napisz adres a wysle Ci browara :D Spoko strona super, tak jak wyzej Dominika ja równiez mało co rozumiałem a ta strone bardzo mi pomogła.
  Patrycjusz ()

 • moim zdaniem ta strona jest spoko. jest na niej wiele przydatnych informacji. teraz omawiam "Faraona" i szczeże powiedziawszy nic z niego nie rozumiem, kożystając z informacji zawartych na tej stronie łatwiej mi jesat zrozumieć tekst.
  dominika (doma26 {at} gazeta.pl)

Tagi: